ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΠΡΕΣΒΕΥΤΗΣ ΤΩΝ 17 ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΝ ΣΤΟΧΩΝ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ - BRAVO SCHOOLS

Με την υλοποίηση του πολιτιστικού προγράμματος «Ο θεσμός της πολιτιστικής πρωτεύουσας της Ευρώπης ως μοχλός προσέγγισης των λαών της» και τη συμμετοχή του Γυμνασίου Παραλίας Καλαμάτας στον διαγωνισμό Bravo Schools το σχολείο μας εντάσσεται στο Δίκτυο Σχολείων Πρεσβευτών των Παγκόσμιων Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης #inAction. Οι συμμετέχοντες μαθητές και καθηγητές γίνονται Πρεσβευτές των 17 Παγκοσμίων Στόχων.

Το πρόγραμμα εκπονήθηκε για τις ανάγκες του 1ου Ευρωπαϊκού Μαθητικού Συνεδρίου στην Κωνσταντινούπολη (11-15 Μαρτίου 2020). Ομάδα μαθητών της Β’ Γυμνασίου δημιούργησαν έναν ταξιδιωτικό οδηγό της Κωνσταντινούπολης, μια αφίσα και ένα βίντεο με τις ελληνικές συνοικίες της Πόλης. Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα ήταν : Γαλανοπούλου Γεωργία, Μαζαράκη  Άννα, Μαυρίκης Βασίλειος, Μουρτζανός Μάνος, Νικολοπούλου Ευγενία, Ορφανός Ηλίας, Πασχάλη Γεωργία, Σχοινάς Νικόλαος, Χριστοφόρου Σταυρούλα και Χρονοπούλου Αθανασία. Υπεύθυνες καθηγήτριες : Φαββατά Ιωάννα, Τασιούλη Δέσποινα, κλάδου ΠΕ02.